Rewitalizacja parku w Szczuczynie
Zgodnie z projektem zagospodarowania parku miejskiego (Starego Parku) w Szczuczynie przy ul. Senatorskiej, trwają tam mocno zaawansowane prace modernizacyjne. Dla osób niezorientowanych w zamierzeniach Urzędu Miasta i konserwatora, prace te wytwarzają zaskoczenie i brak wiary, że wszystko to, co tam się dzieje, wykonywane jest w dobrej wierze. Bywa tak, że nawet spontaniczna reakcja ludności, uzasadniona troską o wartości historyczne i społecznie użyteczne, jest bardzo cenna i wskazana.
W parku dzieje się bardzo dużo, ale wszystko zgodnie z obowiązującym prawem, ustawą z dnia 16.04.2004 i prawa budowlanego z dnia 12.04.2002 r. Realizacja zadań ma się przyczynić do odzyskania dawnej świetności parku, poszerzonej o elementy współczesne, z nastawieniem na odpoczynek dla wszystkich mieszkańców.
Elektrycy, układają w ziemi przewody energetyczne i uziemiające. Firma ze wsi Miecze oczyszcza niezbyt zdrowy drzewostan, konserwuje i wypełnia ubytki powstałe w koronach i pniach drzew, niweluje teren i tworzy place zabaw. Przekopy w pobliżu korzeni drzew, a przez to pozbawienie pewnej części korzeni nie są zbyt szkodliwe dla drzew, które w tej chwili odprowadzają soki do korzeni i przygotowują się do zimowego snu.
Aby zapobiec uszkodzeniom drzewostanu podczas wichur oraz wzajemnego odbierania światła przez zagęszczone korony, wykonywane są cięcia pielęgnacyjne drzew, przywracające im równowagę. W parku pozostanie kilka bardzo szpetnych drzew, które można zastąpić większą ilością zdrowych i młodych.
Projekt modernizacji parku został wykonany w Pracowni Architektoniczno-Graficznej w Białymstoku przez mg inż. arch. P. Kuczyńskiego, posiadającego uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Projekt ten jest zatwierdzony przez Starostwo Powiatowe w Grajewie.
Decyzja o przemianach zaniedbanego, Starego Parku przewiduje:
-
Urządzenie placu zabaw dla dzieci w różnym wieku (od 7 do 14 lat);
-
Ułożenie powierzchni utwardzonej;
-
Montaż latarni parkowych w ilości 36 szt.;
-
Wykonanie przyłącza energetycznego;
-
Montaż ogrodzenia wokół parku.
W miejscu rekreacji, w części zachodniej (od młyna), będą trzy place zabawowe w kształcie sześcioboków połączonych ze sobą chodnikami. Na placach, będą zamontowane urządzenia zabawowe firmy Saternus. Wzdłuż chodników usytuowane są ławki Lambada 5, firmy Saternus i kosze na śmieci firmy Skatom.
Urządzenia zabawowe to: zestaw Alina ( dla dzieci 7-15 lat), zestaw Emilka (3-7 lat), huśtawka maluch (3-7), lokomotywa z podestem (3-7), słupki do slalomu ( 7 lat), domek Agatka (3-7), drabinka pozioma (7), huśtawka na sprężynie, skuter (3-7 lat). W parku będą dwie tablice, z których T1 zajmie miejsce przy wejściu do parku, a T4 przy placu zabaw. Zainstalowanie 38 latarń pojedynczych i podwójnych z sodowym układem zapłonowym, umożliwi dobrą widoczność i bezpieczny wypoczynek. Place zabaw, ze względu na możliwość upadku dziecka, będą miały powierzchnię syntetyczną, która będzie amortyzować upadki, a przez to zmniejszać jego skutki. Administrator placu zabaw jest zobowiązany do kontroli urządzeń na placu zabaw, co trzy miesiące i raz w roku do kontroli podstawowej.
Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w parku oraz wartość jego wyposażenia, obiekt rozrywkowy będzie ogrodzony płotem. Ponieważ park jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków, firma Adama Szulca, wprowadza ogrodzenie o podwyższonym standardzie wykończenia. Ogrodzenie modułowe posiadać będzie elementy metaloplastyczne. Jego metalowe przęsła będą cynkowane ogniowo, a potem malowane proszkowo na kolor czarny. Długość ogrodzenia wynosi 320 m, a płot razem z ceglastoczerwoną podmurówką ma wysokość 1,36m. Powierzchnia całego parku wynosi 7980 m2. Po odjęciu części utwardzonej chodnikami i placami, pozostanie 68,02 % czynnej biologicznie powierzchni parku.
Wykonana modernizacja parku nie zmieni jego przeznaczenia, nie naruszy pasa drogowego i nie wpłynie negatywnie na środowisko, higieną czy zdrowie użytkowników. Wzbogaci tereny miejskie o humanitarną strefę wypoczynkową.
Termin przekazania parku do użytku publicznego, przewidziany jest na 15.11.2009 r.
Zainteresowanych zmianami w parku, zachęcam do przeczytania artykułów: Park zabaw i wypoczynku oraz Metamorfoza starego parku
Tekst i foto: Stanisław Orłowski
© 2013 Copyright by Stanisław Orłowski – Szczuczyn
Prawa autorskie do niniejszego opracowania są zastrzeżone. Wszelkie kopiowanie, czy wykorzystywanie wymaga zgody autora.
Liczba wyświetleń: 3077