Pytania odnośnie oświetlenia ulic i fontanny
p. Helena
24.08.2012, godz. 20.17
Pytanie 1
Dlaczego o godzinie 1.00 gasną światła w naszym mieście?
Pytanie 2
Czy fontanna w parku została dofinansowana z Unii, czy została zbudowana tylko za pieniądze miasta i gminy?
Odpowiedź:
Odpowiedź na pytanie 1:
Oświetlenie uliczne nie tylko w naszym mieście stanowi niezwykle istotny koszt związany z codziennym funkcjonowaniem Gminy. Oczywistym jest fakt, iż nie sposób z ponoszenia wydatków na ten cel zrezygnować. Nie o to chodzi!
Już tak oczywistym nie jest to, dlaczego oświetlenie dróg krajowych również zostało zrzucone na rachunek Urzędu. Proszę policzyć latarnie w miejscowościach takich jak Obrytki, Sokoły, Guty, Szczuczyn (ul. Łomżyńska, Kilińskiego, Szczuki, Graniczna), Chojnowo, Czarnówek. Nikt nie pyta skąd Gmina ma wziąć pieniądze, wszyscy mówią ma się świecić. Samorządy różnie radzą sobie z tym problemem. Jedni płacą i nie robią nic, drudzy wyłączają oświetlenie zupełnie, natomiast większość reguluje po prostu czas jego wykorzystania.
Do końca czerwca 2012 roku w większości obwodów oświetlenia ulicznego, a mamy ich ponad 40 (w każdym od 15 do nawet 40 lamp, każda lampa to ok. 60 Wat) funkcjonowały zmierzchowe regulatory, działały bardzo awaryjnie i nie było możliwości jakiejkolwiek ich regulacji. Dodatkowo dochodziły koszty ich serwisowania i nieustannych napraw. Od czerwca do końca lipca oświetlenie w miejscowościach wiejskich zostało całkowicie wyłączone, przystąpiliśmy do wymiany regulatorów. Zainwestowaliśmy w nowoczesny system regulowany radiowo. Każdy z obwodów oświetlenia ulicznego jest w pełni regulowalny. Nie przypadkowo do przeprowadzenia całej inwestycji wybraliśmy lato, kiedy dzień jest najdłuższy.
W chwili obecnej cały system ruszył, ponieważ prace zostały zakończone zgodnie z planem. Na głównych ciągach komunikacyjnych w mieście światło nie jest już wyłączane o 1.00. Za chwilę, tj. od połowy września wejdziemy w system jesienny i przerwy w działaniu oświetlenia będą coraz krótsze.
Podsumowując, regulowanie czasu funkcjonowania oświetlenia ulicznego to swoisty kompromis naszych potrzeb w zestawieniu z możliwościami finansowymi.
Odpowiedź na pytanie 2:
Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Wiosną 2011 roku Burmistrz Szczuczyna wraz z Radą Miejską podjęli decyzję o przystąpieniu do Lokalnej Grupy Działania pod nazwą Biebrzański Dar Natury (w skrócie LGD).
Inne samorządy utworzyły tę grupę już w 2008 roku. Niestety Szczuczyn jako jedyna Gmina w Województwie Podlaskim nie należała do żadnej LGD.
Z budżetem Unii Europejskiej przeznaczonym dla Polski jest tak, że funkcjonują w nim trzy główne kierunki (oczywiście w pewnym uproszczeniu): Rolnictwo, Inwestycje i Kapitał Ludzki. Bardziej szczegółowo Inwestycje dzielą się na te infrastrukturalne (drogi, kanalizacje, oczyszczalnie ścieków, itp.) i te związane z poprawą warunków życia (place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe, skwery, parki, itp.) Każda dosłownie złotówka jest przypisana do konkretnego obszaru. Jeśli my z niej nie skorzystamy, zrobią to inne Gminy. Obecny budżet kończy się w 2013 roku. Jednak tak naprawdę, to już dziś rozdzielone zostały prawie wszystkie środki. Dobrze więc, że przynajmniej na końcówkę udało się nam „załapać”.
Budowa fontanny została zaplanowana wiosną 2011 r., latem wykonaliśmy samodzielnie projekt i złożyliśmy go do LGD, tam poddano go ocenie i następnie zatwierdzono w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Na realizację tego zadania Gmina Szczuczyn otrzymała wsparcie w wysokości 75% kosztów jego realizacji.
Liczba wyświetleń: 2800