Z wizytą na Białorusi
Przedstawiciele Gminy Szczuczyn w dniach 5-7 września 2015 r. uczestniczyli w niecodziennym święcie białoruskim mającym na celu pielęgnację i krzewienie języka białoruskiego. Uroczystość miała miejsce w Szczuczynie w obwodzie grodzieńskim. Dla pracowników referatu Rozwoju i Inwestycji był to niezwykle pracowity weekend. Oprócz uczestnictwa w bardzo ważnym dla Białorusinów święcie, zostały zawarte partnerstwa umożliwiające w najbliższej perspektywie finansowej realizację projektów i pozyskiwanie środków UE w ramach Programu Transgranicznego PL-BY-UA.
Burmistrz Szczuczyna (PL) – Artur Kuczyński pozytywnie odpowiedział na zaproszenie władz Szczuczyna (BY) do uczestnictwa w obchodach dnia białoruskiego piśmiennictwa – święta niezwykle ważnego w kulturze białoruskiej, które to organizowane było już po raz 22.
Dzień białoruskiego piśmiennictwa tradycyjnie jest przeprowadzany w historycznych i kulturalnych centrach, z którymi nierozerwalnie jest związane życie znanych działaczy kultury kraju. W różnych latach to święto odznaczano w Nowogrudku, Nieswieżu, Orszy, Pińsku, Mstisławlu, Mirze, Kamieńcu, Postawach, Szkłowie, Borysowie, Smorgoniach, Hojnikach, Gancewiczach, Głubokim, Bychowie. Dwukrotnie uroczystości przyjmował Połock (w 1994, 2003 roku), Turow (1995, 2004 rok), Zasławl (2000, 2014 rok) Szczuczyn (2015 rok).
Przygotowanie tegorocznego święta pochłonęło ponad 80 mld rubli. Oprócz organizacji imprez kulturalnych, z tej okazji odnowionych zostało kilka obiektów. Zdaniem zastępcy premiera Białorusi Natalii Koczanowej: „ …święto takiej skali na Białorusi już tradycyjnie staje się dobrą podstawą, żeby skierować siły i środki i zrobić miastu prezent, pozostawiając coś dla ludzi. W tę pracę powinny być zaangażowane wszystkie służby, resorty, przedsiębiorstwa…”
I tak 6 września dokonano uroczystego otwarcia odnowionej dawnej rezydencji książąt Druckich – Lubeckich. Ten historyczny zabytek usytuowany w centrum miasta będzie od tej pory miejscem zajęć twórczych dla dzieci i młodzieży. Ponadto z okazji święta zagospodarowane zostały tereny wjazdu do miasta, gdzie usytuowano pomnik MiG-25, który przypominał o sławnej przeszłości Szczuczyna.
Jednakże, dla polskich przedstawicieli wizyta ta miała charakter nie tylko kulturalny. Podczas spotkań z władzami białoruskiego miasta Szczuczyn oraz obwodu grodzieńskiego doszło do wymiany wielu doświadczeń, spostrzeżeń, nawiązania kontaktów.
Wizyta ta dała sposobność do rozmowy na temat współpracy, możliwości aplikowania o środki unijne, a przede wszystkim zawarcia partnerstwa, które jest niezbędne do realizacji projektów transgranicznych. Nasza propozycja współpracy została bardzo przychylnie odebrana przez młodego burmistrza Szczuczyna białoruskiego – Siergieja Wasilewicza Łożecznika. Jest to już drugie zawarte partnerstwo. 16 czerwca 2015 r. Burmistrz Szczuczyna (PL) Artur Kuczyński zawarł porozumienie dotyczące współpracy oraz możliwości wspólnego aplikowania o środki UE z burmistrzem ukraińskiego miasta Litowież. Następne spotkanie wszystkich partnerów zostało ustalone na listopad 2015 r. w Szczuczynie (PL). Wówczas zapadną już konkrety odnośnie zaplanowanych do realizacji zadań. Gmina Szczuczyn (PL) w ramach Programu Transgranicznego PL-BY-UA wnioskować będzie o odbudowę stadionu miejskiego.
Liczba wyświetleń: 2624