Dzień Pamięci
Dzień 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Został on ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Już po raz trzeci uczciliśmy w Szczuczynie pamięć żołnierzy niezłomnych. W czasie uroczystej wieczornej mszy w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny, w której to udział wzięli m.in. zuchy i harcerze, Piłsudczycy, orkiestra i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, zostały przekazane ofiarowane przez lokalnego poetę, pana Józefa Budzińskiego relikwie z ziemią katyńską.
Po mszy zakończonej odegraniem przez orkiestrę OSP „Roty” młodzież z Publicznego Gimnazjum im. St. A. Szczuki zaprezentowała przygotowany montaż słowno-muzyczny.
Dalszy ciąg obchodów odbywał się na placu przykościelnym obok udekorowanego flagami i płonącymi pochodniami zabytkowego krzyża. Orkiestra odegrała „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym lokalna społeczność zapaliła symboliczne znicze pamięci, które ułożone zostały w znak Polski Walczącej. Obchody Dnia Pamięci zakończyło wspólne ognisko, przy którym śpiewano pieśni patriotyczne.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczuczynie. Za pomoc w jego organizacji szczególne podziękowania należą się księdzu proboszczowi Robertowi Zielińskiemu oraz Patrycji i Wojciechowi Kaczyńskim.
Liczba wyświetleń: 2035