Dziś jest: Sobota 21 grudnia 2024, Imieniny: Tomasza, Jana .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2019
Opublikowano: 2019-10-07

Konkurs "Moje miasto Szczuczyn. Moja wizja pałacu St. A. Szczuki"

Z okazji 327 rocznicy nadania praw miejskich dla Szczuczyna Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie i Urząd Miejski w Szczuczynie zapraszają mieszkańców miasta i gminy Szczuczyn i nie tylko do udziału w konkursie plastycznym "Moje miasto Szczuczyn. Moja wizja pałacu Stanisława Antoniego Szczuki".

Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe:
• dzieci - do lat 13,
• młodzież – do lat 18,
• dorośli

Prace można zgłaszać w jednej z trzech kategorii:
- KATEGORIA PLAKAT (format A3) - może być wykonany w dowolnej technice plastycznej (rysunek, malarstwo, collage, grafika itp.)
- KATEGORIA GRAFIKA KOMPUTEROWA (format A3) – można wykorzystać dowolny program graficzny
- KATEGORIA MODEL PAŁACU W FORMIE BRYŁY PRZESTRZENNEJ

W każdej kategorii wiekowej nagrody za pierwsze miejsca ufundowane zostaną przez Burmistrza Szczuczyna.

Podejmiecie wyzwanie?

Poniżej krótki rys historyczny na temat pałacu Szczuki i zdjęcia ruin pałacu założyciela i właściciela Szczuczyna podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki.

Ruiny pałacu Szczuki

Według profesora Mariusza Karpowicza już 1689 r. Szczuka przystąpił do budowy miasta i obronnej rodowej rezydencji w dolinie Wissy. W okresie od 1689 do 1692 r. wytyczono miasto przeprowadzono roboty ziemne i wybudowano pierwsze domy. Miasto ulokowano na polach wsi Szczuki − Litwa. Wcześniejsza koncepcja budowy obronnej rezydencji (palazzo in fortezza) Szczuków w dolinie Wissy nie została zrealizowana. Jednak Stanisław Antoni koniecznie pragnął wybudować w Szczuczynie swoją rodową rezydencję. Plany pałacu Szczuków autorstwa J. Pioli były gotowe w marcu 1705 r. W liście do żony z maja tego roku Szczuka donosił o rozpoczęciu inwestycji „Jam dziś […] założył fundament na chałupkę naszą, pracowałem kielnią i za siebie i za W. M. ć, i za synów, a dwaj sufragani za córki, bo ci obaj błogosławili początkom”. Obecność biskupów przy zakładaniu fundamentów świadczy o rozmiarze przedsięwzięcia. W 1709 roku pałac był już pod dachem. Szczegółów dotyczących wykończenia i wyposażenia pałacu nie znamy. Wiemy, że w marcu 1711 r. pokoje „wietrzono i przepalano”, w 1716 r. zawieszano obrazy, ale już 5 października 1719 r. na polecenie wdowy zabrano ze Szczuczyna „na sześciu podwodach między innymi obrazy z złotymi ramami i inne sprzęta”. Przez następne stulecia pałac popadał w ruinę, po pierwszej wojnie światowej zostały tylko fundamenty.

W 2017 roku z inicjatywy burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego, Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” oraz B-CK w Szczuczynie rozpoczęto prace porządkowe terenu ruin pałacu Szczuków. Do wyeksponowania ruin przystąpiła społeczność lokalna, której szczególnie ważna jest historia i tradycja miasta Szczuczyna.

W 2018 r. Urząd Miejski w Szczuczynie pozyskał środki na odsłonięcie i zabezpieczenie ruin pałacu Szczuków, tym samym udostępnienie ich mieszkańcom i turystom.

Więcej o ruinach tutaj:
http://www.ciekawepodlasie.pl/info.htm…
https://wspolczesna.pl/podlaskie-zamki-i-twierdz…/…/29011164
https://wzasiegu.pl/g…/odslaniaja-fundamenty-palacu-szczuki/

 Organizatorzy

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1135

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe