"Mirabelka" w BCK w Szczuczynie - podsumowanie warsztatów
Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.
Akcja polegała na organizacji w BCK w Szczuczynie warsztatów dla dzieci i młodzieży, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia”. Szczuczyńskie warsztaty odbywały się pod hasłem „Mirabelka świadek historii”. Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach poznali historię Mirabelki – drzewka rosnącego na warszawskich Nalewkach. Mirabelka przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów ale nie przetrwała do naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęcie pestki Drzewka zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do wolnej Warszawy…
Szczuczyńskie warsztaty „Mirabelka świadek historii”
Dnia 19.09.2018r. gościliśmy klasę 0 „b” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie pod opieką pań: Grażyny Kalinowskiej i Anny Szymanowskiej. Uczniowie wysłuchali opowieści o Mirabelce. Dyskutowaliśmy też o drzewach – niemych świadkach historii tej lokalnej i tej ogólnopolskiej. Dwa dni później (21.09.2018r.) gościliśmy klasy: 1 „a” i 1 „b” z tej samej szkoły pod opieką pań: Małgorzaty Łepkowskiej, Bogusławy Januszewskiej, Katarzyny Kleszczewskiej i Pauliny Czaplickiej. Uczniowie poznali historię Mirabelki a następnie dyskutowaliśmy o wojnie i zjawiskach jej towarzyszących, o przyjaźni i jej cechach a także o cyklu życia naszej bohaterki na który składają się cztery pory roku.
Wszystkie klasy wzięły udział w lekcjach bibliotecznych poprowadzonych przez bibliotekarki Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci: Annę Akus – Szklarzewską i Annę Wojsław. Nasi goście wzięli też udział w zajęciach plastycznych podczas których na znak zawartej przyjaźni z Mirabelką wykonywali pamiątki, które przypominać mają naszej bohaterce każdego warsztatowicza indywidualnie.
Dnia 25.09.2018r. wspólnie z uczniami klasy 2 „a” i 2 „b” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie i paniami Teresą Galińską i Ewą Witanowską udaliśmy się w niezwykłą podróż… W podróż śladami Mirabelki, która była świadkiem okrucieństwa, cierpienia, heroizmu, przyjaźni, miłości i poświęcenia. Historię drzewka przybliżyła zebranym pani Krystyna Rosłoniewska. Drzewko słyszało historie o niezwykłych ludziach jak chociażby o Mordechaju Anielewiczu czy Irenie Sendlerowej, którzy życie bliźnich stawiali ponad swoje. Uczniowie mieli okazję obejrzeć materiał filmowy ukazujący Warszawę w okresie wojennym (z materiałów Filmoteki Narodowej). Przekonali się też, że o wolność i niepodległość Polski walczyły osoby będące w ich wieku a sama walka nie musiał mieć charakteru militarnego. Przenoszenie rozkazów, depesz czy lekarstw pod ostrzałem artyleryjskim czy karabinowym, wymagało niezwykłej odwagi i hartu ducha. W tym roku gdy mija sto lat odkąd Polska jest wolna, wspólnie z naszymi gośćmi posadziliśmy Mirabelkę. Taką naszą, szczuczyńską, która będzie obserwować jak rosną, pracują i rozwijają się obecne i przyszłe pokolenia.
Dnia 01.10.2018r. odwiedziła nas klasa 0 „b” (pięciolatki) ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie wraz z paniami: Marianną Tarnacką i Anną Szymanowską. Dyskutowaliśmy na temat relacji człowiek – przyroda i roli jaką pełnią drzewa w życiu społeczności ludzkiej. Rozmawialiśmy też o relacjach międzyludzkich w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Pięciolatkowie wzięli też udział w lekcjach bibliotecznych i zajęciach plastycznych ph. „Pocztówka dla Mirabelki”.
W sobotni poranek (06.10.2018r.) odwiedzili nas zuchy i harcerze, którym towarzyszyła drużynowa hm. Maria Jaworowska. Nasi goście obejrzeli materiał filmowy dzięki któremu poznali autora „Mirabelki” Cezarego Harasimowicza a także samą bohaterkę, która podczas wojny obserwowała bohaterstwo, śmiałość, poświęcenie i codzienne życie warszawskich zuchów i harcerzy, którzy pełnili rolę kurierów, listonoszy, sygnalistów, zaopatrzeniowców i wiele innych w zależności rozwoju sytuacji w wojennej Warszawie. Warsztatowicze poznali też historię Szarych Szeregów w tym Zawiszaków i Harcerskiej Poczty Polowej a także wysłuchali pieśni harcerskich aktualnych do dziś. Na zakończenie spotkania, wcielając się w rolę harcerskich listonoszy wspólnie wykonaliśmy pocztowe pieczęcie z logiem Szczuczyna.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w szczuczyńskich warsztatach „Mirabelka świadek historii”.
Andrzej Kosmowski
BCK Szczuczyn
Liczba wyświetleń: 1496