OBCHODY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SZCZUCZYNIE
11 listopada w 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyły się w Szczuczynie uroczystości upamiętniające to doniosłe wydarzenie. Udział w nich wzięli: poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych Szczuczyna i Wąsosza, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, z-ca Komendanta Powiatowego PSP, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji działających na terenie miasta i gminy Szczuczyn, przedstawiciele szkół, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, „Sybiracy”, rekonstrukcyjna grupa kawalerzystów oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w którą celebrował ks. Dziekan Jacek Majkowski a homilię wygłosił ks. Marcin Ołtarzewski.
Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do parku miejskiego gdzie odbyła się część oficjalna. Przemawiali Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. Został odczytany Apel Pomięci przez Prezesa OSP w Szczuczynie dh Roberta Łepkowskiego. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pod pomnikiem Stanisława Antoniego Szczuki /założyciela Szczuczyna/. Uroczystość uświetniła swoją grą orkiestra OSP w Szczuczynie.
Drugą częścią obchodów była rekonstrukcja rozbrajania posterunku żandarmerii niemieckiej przez członków OSP w Szczuczynie, która miała miejsce 11 listopada 1918 r.
Widzowie cofnęli się do tamtej epoki. Odtwarzane było życie szczuczyńskiej ulicy. Były spacery mieszkańców w strojach z epoki, stragany, rozbawione dzieci grające w klasy, sprzedawcy. Szyldy zdobiły domy. Na maszcie przed posterunkiem powiewa czarno-biało-czerwona pruska flaga z orłem a stojącego w budce wartownika lustruje znudzony komendant. Byli też i żandarmi patrolujący ulice miasta. Spokój ulicy przerywa syrena strażacka wzywająca na zbiórkę. Zbiegają się strażacy czekając na rozkazy naczelnika OSP Zygmunta Bagińskiego. Przybyły przedstawiciel Polskiej Organizacji Wojskowej odczytuje rozkaz Naczelnego Wodza – Józefa Piłsudskiego odnośnie sposobu rozbrajania żołnierzy niemieckich. Na rozkaz wraz ze starszymi służbą strażakami wyrusza młodzież. A za kolumną bawiące się dotychczas dzieci. Strażacy rozbrajają wartownika, wchodzą na posterunek, wyprowadzają komendanta wraz z wartownikami. Ze zdobyta bronią podążają w miasto by rozbroić patrole na ulicy. Żandarmi nie stawiają większego oporu choć niezbędne są strzały ostrzegawcze. Jednego z zatrzymanych dopada handlarka i dama z parasolką chcąc potarmosić jeńca. Uformowany ze strażaków poczet flagowy zdejmuje z masztu flagę pruską i oddają ją dowódcy posterunku a na maszt wciągają polską flagę przy śpiewie Mazurka Dąbrowskiego. Rozbrojeni Niemcy zostają odwiezieni na granice pruską.
Trzecią częścią uroczystości były pokazy bitwy lotniczej samolotów w barwach polskich i niemieckich z okresu pierwszej Wojny Światowej które odbyły się nad stadionem miejskim. Były wybuchy pirotechniczne i szarże ułańskie. Kawalerzyści na zakończenie popisywali się swoimi umiejętnościami.
Po zakończeniu pokazów dzieci korzystały z przejażdżki konnej, a strudzeni obserwatorzy i uczestnicy uroczystości skorzystali z cieplej grochówki przyrządzonej przez uczniów Zespołu Szkół w Niećkowie.
W rekonstrukcji wzięli udział: Helena Grabowska, Marianna Szabelska, Krystyna Rosłoniewska, Michalina Brzostowska, Natalia Dulewicz z córką Lenką – najmłodszą uczestniczka rekonstrukcji, Jadwiga Dylewska, Barbara Jankowska, Barbara Paszkowska, Ewa Zamojska. Arkadiusz Alicki, Paweł Modzelewski, Sebastian Rydzewski, Władysław Szymanowski, Paweł Zamojski Andrzej Kosmowski. Tadeusz Danowski, Paweł Danowski, Adam Jagusz, Julia Bednarowicz, Paweł Borawski, Kamil Chalamoński, Kamil Cimochowski, Jakub Kurzątkowski, Patrycja Wołkowska, Zuzanna Zamojska / z klasy mundurowej ZS w Niećkowie/, Natalia Kozikowska, Julia Kruszyńska, Zuzanna Krystowczyk, Natalia Nagel, Michał Nagórski, Andrzej Skrodzki i Jarosław Skrodzki.
Głównym organizatorem rekonstrukcji była Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie oraz Urząd Miejski w Szczuczynie, OSP w Szczuczynie, Zespół Szkół w Niećkowie. Umundurowanie i uzbrojenie z epoki było wypożyczone przez kolekcjonera szczuczyńskiego - Jerzego Niklińskiego.
Tekst i zdjęcia: Barbara Paszkowska, Andrzej Szabelski - BCK w Szczuczynie
Galeria fotografii: Część druga i trzecia uroczystości
Liczba wyświetleń: 2447