Dziś jest: Niedziela 22 grudnia 2024, Imieniny: Zenona, Honoraty .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2016
Opublikowano: 2016-01-08

ŚWIĘTO OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Święto Objawienia (Trzech Króli) we wschodniej części Imperium Rzymskiego było obchodzone już w III wieku po Chrystusie. Jednego dnia celebrowano wspólne Święto Bożego Narodzenia, pokłon Trzech Mędrców przybyłych ze Wschodu, Chrzest Jezusa oraz pamiątkę pierwszego cudu dokonanego przez Chrystusa na weselu w Kanie Galilejskiej. 
W zachodniej części Cesarstwa święto to zaczęto obchodzić pod koniec IV wieku, niezależnie od Bożego Narodzenia. Po kilkunastu wiekach święto to utrzymało się w niemal wszystkich krajach chrześcijańskich na świecie także w Polsce.
            W Ewangelii św. Mateusza możemy przeczytać: "Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem, w Judei, za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali, gdzie nowonarodzony król żydowski. Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon (...). Gwiazda, którą ujrzeli na Wschodzie szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali (...) zobaczyli dziecię z matką Jego Maryją, upadli na twarz i oddali mu pokłon, i otworzywszy swe skarby, ofiarowali mu dary - złoto, kadzidło i mirrę (...)." 
            Ze świętem Objawienia Pańskiego (6 stycznia) wiążą się liczne, sięgające minionych wieków tradycje. Tradycyjnie w święto Trzech Króli w kościołach święci się kredę i kadzidło. Dawniej poświęcano także złoto, stosunkowo nową tradycją jest święcenie wody. Poświęcone złoto miało sprawić, że noszący je człowiek nie będzie chorował. Wierzono także, że okadzone dymem mieszkanie będzie wolne od nieszczęść. Poświęconą kredą na drzwiach domów lub mieszkań zapisuje się "C+M+B+2016" będący skrótem od łacińskiej sentencji "Christus Mansionem Benedicat", która oznacza "Niech Chrystus błogosławi ten dom”.

W wielu Polskich miastach od kilku lat organizowane są korowody i przemarsze Trzech Króli. W bieżącym roku z inicjatywy Miejskiego Domu Kultury w Szczuczynie i Proboszcza Parafii w Szczuczynie odbył się korowód ulicami Szczuczyna.
Uroczystość rozpoczęto występami w Sali Gimnazjum Publicznego w Szczuczynie w wykonaniu członkiń dziecięcego zespołu Mali Szczuczyniacy przygotowane przez Andrzeja Szabelskiego oraz zespołu wokalnego prowadzony przez Marianne Ostrowską działającego w MDK w Szczuczynie, które zaprezentowały pastorałki o treści bożonarodzeniowej. Przybyli na uroczystość otrzymywali korony wykonane przez pracowników MDK. Jasełka przygotowane przez zespół Szczuczyniacy pod kierunkiem Barbary Paszkowskiej wprowadziły w nastrój podążania za Gwiazdą Betlejemską i rozpoczęcia przemarszu korowodu ulicami miasta do szczuczyńskiej świątyni. Na czele korowodu przemieszczała się gwiazda  za którą podążał anioł z pasterzami i licznie zgromadzonymi wiernymi; w blasku pochodni i asyście oddziału Piłsudczyków z ZS w Szczuczynie. W kościele dalsza część Jasełki – przybycie i ofiarowanie darów przez króli. Następnie została odprawiona uroczysta msza święta celebrowana przez ks. Kanonika Roberta Zielińskiego w trakcie której poświęcono kadzidło i kredę. Po mszy zgromadzeni obejrzeli Jasełka pt. „ Nie było miejsca dla Ciebie”wystawione przez uczniów Szkoły Podstawowej w Szczuczynie przygotowane pod kierunkiem Cecyli Poreda, Teresy Pińczykowskiej, Lucyny Bogdan i Darosławy Wojciechowskiej. Na zakończenie uroczystości zagrała koncert kolęd Orkiestra Dęta OSP w Szczuczynie pod batuta dh-a Roberta Świderskiego.

Tekst i zdjęcia: Barbara Paszkowska, Andrzej Szabelski

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 1938

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe