Rodzina 500+
Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Pierwsze dziecko – oznacza to jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia.
Wnioski można składać od 1 kwietnia 2016 r. tj. od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia.
Natomiast w przypadku złożenia wniosku po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. po 1 lipca 2016 r.), prawo do świadczenie zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
-
matce,
-
ojcu,
-
opiekunowi faktycznemu dziecka (opiekun faktyczny dziecka to osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)
-
opiekunowi prawnemu dziecka.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
-
dziecko pozostaje w związku małżeńskim
-
dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
-
pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko
-
członkowi rodziny, jeżeli na dziecko przysługuje świadczenie wychowawcze lub świadczenie o charakterze podobnym do świadczenia wychowawczego za granicą
Przy składaniu wniosku o świadczenie na drugie i kolejne dziecko nie trzeba dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów, ponieważ w tym wypadku nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.
W przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko do wniosku o świadczenie wychowawcze należy dołączyć dokumenty zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.
Rodziny pobierające w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczuczynie zasiłki rodzinne do wniosku nie muszą dołączać żadnych dokumentów.
Wnioski można pobierać i składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczuczynie w pokoju nr 5 oraz drogą elektroniczną.
Wniosek on-line można złożyć poprzez 4 kanały: bankowość elektroniczną, PUE ZUS, czyli przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP elektroniczną platformę usług administracji publicznej.
Liczba wyświetleń: 1969