Dziś jest: Niedziela 22 grudnia 2024, Imieniny: Zenona, Honoraty .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2014
Opublikowano: 2014-05-27

ODSŁONIĘCIE POMNIKA ZAŁOŻYCIELA SZCZUCZYNA STANISŁAWA ANTONIEGO SZCZUKI

ODSŁONIĘCIE POMNIKA
ZAŁOŻYCIELA SZCZUCZYNA
STANISŁAWA ANTONIEGO SZCZUKI

W niedzielę 18 maja 2014 roku w Szczuczynie
w 360 rocznicę urodzin i 306 rocznicę śmierci odsłonięto pomnik
założyciela i właściciela /m.in./ Szczuczyna
STANISŁAWA ANTONIEGO SZCZUKI

    Uroczystość zainaugurowano mszą świętą dziękczynną w kościele pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Szczuczynie, którego budowę współfinansował St. A. Szczuka z królem Janem III Sobieskim.     
    Po mszy mieszkańcy Szczuczyna, poczty sztandarowe i goście przemaszerowali na miejsce uroczystości odsłonięcia pomnika – na skwer w parku miejskim na Placu Tysiąclecia.     
    Na uroczystość odsłonięcia pomnika przybyli m.in.: Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński,  Robert Sobociński z Poznania artysta-rzeźbiarz – twórca pomnika, Danuta, Adam i Cezary Rogowscy – wykonawcy postumentu pod pomnik, Jacek Piorunek – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Mieczysław Bagiński – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Jarosław Augustowski  – Starosta Grajewski, honorowi i zasłużeni obywatele Szczuczyna, przedstawiciele straży pożarnych z terenu powiatu grajewskiego i Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin: Radziłowa i Rajgrodu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Nasz Szczuczyn", które  prowadziło zbiórkę środków na budowę pomnika, przedstawiciele szkół z terenu miasta i gminy Szczuczyn, członkowie Strzelców z Grajewa i Stowarzyszenie im. 21 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie. 
    Słowa wprowadzenia wygłosił Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński,  który przedstawił osobę St. A. Szczuki i jego dokonania oraz osiągniecia i wyniki obecnej działalności w rozwoju miasta co wiąże się z lepszym jutrem. Padły słowa podziękowania za  wsparcie dofinansowania kwotą w 75% budowy pomnika. 
     Pomnik poświęcił ks. Proboszcz parafii szczuczyńskiej Robert Zieliński a następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Gimnazjum Publicznego, członkiń zespołu wokalnego działającego przy MDK, zespołu tanecznego "Żylety", kapeli  z Zespołu Szkół w Szczuczynie oraz orkiestry dętej OSP. 
     Na stoiskach można było posmakować za drobną opłatą wypieków przygotowanych przez uczniów z Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, a wszyscy obecni mogli posilić się grochówką przygotowaną tradycyjnie przez uczniów ZS w Niećkowie.  
Dzieci mogły bezpłatnie skorzystać z urządzeń zabawowych i pneumatycznych. 

     Dla upamiętnienia Stanisława Antoniego Szczuki miasto nosi nazwę od jego nazwiska, istnieje ulica Szczuki a w dniu 08 maja 2011 roku – Publiczne Gimnazjum w Szczuczynie przyjęło jego za patrona szkoły oraz otrzymało sztandar. 
  
     Stanisław Antoni Szczuka jest nie tylko twórcą Szczuczyna i dóbr jakie w swoim czasie zgromadził na ziemi wiskiej, lecz także dóbr Radzyńskich na Podlasiu gdzie król Jan III Sobieski przekazał Radzyń wraz z jego dobrami w wieczystą dzierżawę podkanclerzemu jednemu z bardziej światłych polskich magnatów. Przywilej lokacyjny w 1690 roku wpłynął na rozwój miasta Radzynia. Jako właściciel dóbr radzyńskich podkanclerzy St. A. Szczuka, korzystając z usług architekta królewskiego Augusta Locciego (autor m.in. rozbudowy Wilanowa), w latach 1685–1709 wzniósł w Radzyniu barokową rezydencję typu reprezentacyjno-obronnego. Całość zespołu utrzymana jest w stylu rezydencji "entre cour et jardin" – okolony dziedzińcem i ogrodem istniejący do dzisiaj. Był wybitnym pisarzem politycznym i mówcą sejmowym. Proponował reformę szkolnictwa, m.in. poprzez założenie w Polsce publicznych szkół utrzymywanych przez skarb państwa. Był jednocześnie fanatycznym katolikiem, sądzącym się z kalwinistami, których zbory w swoich dobrach zamykał i niszczył.

O Stanisławie Antonim Szczuce można się dowiedzieć więcej m.in. na:
http://www.mdk.szczuczyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22:st-a-szczuka&catid=16&Itemid=119
Gdzie materiały zawarte w tej zakładce - Szczuczyn - nie są sprawdzone przez krytyków literacko – historycznych. Prawa autorskie © do niniejszego opracowania nie są zastrzeżone. Wszelkie kopiowanie lub wykorzystywanie jest dozwolone i wskazane dla pogłębienia wiedzy o regionie i nie wymaga zgody autora, jednak miłe było by wspomnieć o ich źródle
oraz

http://pl.wikipedia.org/wiki/Radzy%C5%84_Podlaski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Antoni_Szczuka

Tekst: Andrzej Szabelski
Zdjęcia: A.
Szabelski, Barbara Paszkowska

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 2680

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe