DZIEŃ STRAŻAKA W SZCZUCZYNIE
Święty Florian urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawnej Ceti). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns w miejscowości Lauriacum. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi - biskup Modeny na prośbę polskiego księcia Kazimierza Sprawiedliwego sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. Tradycyjnie przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.
Na krakowskim Kleparzu wybudowano kościół pw. św. Floriana fundacji biskupa krakowskiego Gedki - w miejscu, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały ruszyć z miejsca aż zdecydowano o wybudowaniu świątyni.
Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się na Wawelu, w bazylice św. Floriana w Krakowie oraz w Chorzowie.
Święty Florian został w 1436 r. przez kardynała krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.
Jest on patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.
W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia lub wprost gaszącego pożar. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja. Jego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest 4 maja.
Uroczystości miejsko-gminne Dnia Strażaka rozpoczęły się przemarszem strażaków wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Szczuczyn do kościoła pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny przy akompaniamencie orkiestry dętej pod batutą druha Roberta Świderskiego . W trakcie uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez proboszcza parafii Szczuczyn księdza dziekana Roberta Zielińskiego, księdza Lucjana Świderskiego oraz księdza prof. Andrzeja Najdę który wygłosił homilię, podziękowano za służbę, ofiarność i poświęcenie byłym i obecnym strażakom.
Po zakończonej mszy Prezes OSP w Szczuczynie druh Robert Łepkowski podziękował wszystkim strażakom za trud włożony w pełnienie obowiązków strażaka. Wręczył druhowi Janowi Tokarskiemu z OSP w Szczuczynie list pochwalny z wyrazami szacunku, uznania i podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz wkład wniesiony w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie a także odznakę za wysługę lat - 60 lecia członkostwa w OSP. Życzenia i podziękowania złożył w imieniu komendanta Powiatowego PSP w Grajewie na ręce Prezesa Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Szczuczynie zastępca - kpt. Arkadiusz Lichota: …"słowa podziękowania za codzienne realizowanie zadań, za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego oraz za stałe wzbogacanie dorobku pożarniczego. Życzę Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym."…
Następnie strażacy przemaszerowali na cmentarz parafialny w Szczuczynie, gdzie po modlitwie odbył się Apel Poległych Strażaków z Miasta i Gminy Szczuczyn oraz zapalenie zniczy.
Uroczystość obchodów szczuczyńskiego Dnia Strażaka zakończyło wolne ognisko ich członków.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Szabelski
Liczba wyświetleń: 2549