Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
Chcąc ocalić od zapomnienia nasze lokalne dziedzictwo, biblioteka podejmuje działania mające na celu gromadzenie, opisywanie, zabezpieczanie i udostępnianie starych fotografii, zdjęć i dokumentów świadczących o naszej tożsamości i tradycji , o dziejach miasta i regionu oraz losach ludzi z nim związanych. Działania te możemy realizować m.in. dzięki pomocy Fundacji Ośrodka KARTA, która to jako organizacja pozarządowa włączyła się w Program Rozwoju Bibliotek z projektem Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej. Zgłosiliśmy się do II rundy tego projektu i zostaliśmy zakwalifikowani do jego realizacji jako jedna z dwóch bibliotek z województwa podlaskiego. Po szkoleniu zorganizowanym przez KARTĘ założyliśmy w naszej bibliotece Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, które nie miałoby prawa bytu, gdyby nie ogromne zainteresowanie i zaangażowanie nie tylko lokalnej społeczności, ale i ludzi z całej Polski, np. bardzo ciekawa historia dr St. Huzarskiego, lekarza powiatowego w Szczuczynie w II poł. XIX w. , którą poznaliśmy dzięki jego prawnuczce, mieszkance Wrocławia, pani Irenie Lisak.
Obecnie na naszej stronie www.szczuczyn.archiwa.org mamy zamieszczonych około 200 opisów, jednak w zbiorach posiadamy ponad 700 fotografii, dokumentów i nagrań, które sukcesywnie opracowuje i wprowadza do archiwum przeszkolona wolontariuszka na umowie.
Jednocześnie informujemy, że około 100 fotografii, zdjęć i dokumentów zgromadzonych przez nasze archiwum można znaleźć w książce autorstwa Janusza Siemiona pt. „Dzieje miasta i gminy Szczuczyn”, dostępnej w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” ul. Senatorska 12 (Biblioteka Miejska).
Biblioteka Miejska w Szczuczynie zwraca się z apelem: Jeżeli chcesz ocalić od zapomnienia i podzielić się swoją historią zapraszamy do nas. Przynieś swoje stare fotografie, dokumenty, pamiątki dotyczące rodziny oraz naszej „małej ojczyzny”. Podaruj je bibliotece lub udostępnij do zeskanowania.
Kierownik Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie
Janusz Siemion
Liczba wyświetleń: 2940