Szczuczyńskie Targi Produktu Regionalnego
W minioną sobotę w Szczuczynie miały miejsce I Szczuczyńskie Targi Produktu Regionalnego. Centrum Szczuczyna wypełniło się wystawcami oraz producentami regionalnych przysmaków. Nie zabrakło stoisk z chlebem domowej roboty, wędlinami, serami, miodami czy tradycyjnymi nalewkami. Ta zdrowa żywność powstaje z pasji przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jak mówi Jolanta Głębocka ze Skindzierza w gminie Korycin - Tradycja i uczciwość, trzeba wiedzieć z czego się robi ser, z jakiego produktu, my bazujemy na swoim produkcie.
Oprócz przysmaków, na mieszkańców regionu czekało wiele innych atrakcji. Wśród nich ogromną popularnością cieszyły się bezpłatne zabawy z dziecięcymi animatorami, malowanie twarzy, jeżdżenie na gokartach i kucach, a także beztroskie figle na „dmuchańcach”.
Starsi mieszkańcy gminy mieli możliwość m.in. pomiaru cukru i ciśnienia krwi, a także zasięgnięcia porad zdrowotnych u wykwalifikowanych przedstawicielek Fundacji na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego oraz pracownic Mazurskiego Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej. Natomiast wszystkie przyszłe mamy mogły zasięgnąć porad związanych z ciążą i opieką nad noworodkiem. Profesjonalnych wskazówek udzielała Pani Danuta Rydzewska, która prowadzi Aktywną Szkołę Rodzenia.
Swoje stoiska wystawili także: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zespół Szkół w Szczuczynie, Zespół Szkół w Niećkowie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie. Natomiast w namiocie Gminy Szczuczyn można było obejrzeć wystawę związaną z najważniejszymi zabytkami Szczuczyna, obejrzeć projekt pomnika Stanisława Antoniego Szczuki – założyciela Szczuczyna oraz wykupić cegiełkę na rzecz jego budowy.
Zwiedzający mogli też posilić się przepysznym gulaszem wykonanym przez uczniów Zespołu Szkół w Niećkowie, uczących się na kierunku gastronomii pod czujnym okiem Pani Katarzyny Wiszowatej. Można było również własnoręcznie upiec przy ognisku ciekawe precelki z ciasta.
Od godziny 14 w Szczuczynie rozbrzmiała muzyka. Przepiękny pokaz muzyczno taneczny zaprezentowała grupa GRAJEWIANIE z Miejskiego Domu Kultury w Grajewie. Zespół cieszył nie tylko ucho, ale i oko, gdyż Grajewianie oprócz pięknych strojów ludowych zaprezentowali ciekawe układy taneczne.
Również szczuczyński zespół ludowy wykonał wyjątkowy koncert. Tego dnia SZCZUCZYNIACY świętowali 20 – lecie istnienia zespołu. Nie obyło się bez wzruszenia, ciepłych słów i podziękowań za 20 lat wspólnego śpiewu i uświetniania praktycznie każdej gminnej uroczystości. Zespołowi życzymy kolejnych wielu lat wspólnego śpiewania i oby swą pasją zarażali coraz to młodsze pokolenia.
Na scenie wystąpiły jeszcze inne zespoły z Miejskiego Domu Kultury w Szczuczynie: Żylety oraz 911.
Tego dnia wyróżniono także uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie za udział w ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Laureaci konkursu to:
W konkursie „Mały odkrywca”:
-
Wiktoria Końska (nagroda puzzle „Odkrywcy”)
-
Ewa Jóźwik („Przewodnik po Polsce i roku szkolnym”)
-
Paulina Tyszka (gra „GEO!memo”)
W konkursie „Na tropie piękna”:
-
Grzegorz Wojsław („Przewodnik po Polsce i roku szkolnym”)
-
Maciej Płochocki (gra „GEO!memo”)
-
Krzysztof Dembiński (gra „GEO!memo”)
-
Łukasz Płochocki (gra „GEO!memo”)
Specjalne odznaczenie za opiekę nad realizacja konkursu otrzymała Pani Bożena Ewa Dobrzycka, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie.
W godzinach wieczornych na scenie królowała głównie muzyka disco polo. Ten gatunek muzyczny prezentowały zespoły: AKCENT, EFFECT, ŁUKASH, ROXAN.
W trakcie trwania koncertów na niebie rozbłysły fajerwerki. Sobotnia impreza trwała do późnych godzin nocnych. Cieszyła się dużą frekwencją i miłą atmosferą.
UM w Szczuczynie
Liczba wyświetleń: 2549