Dziś jest: Niedziela 22 grudnia 2024, Imieniny: Zenona, Honoraty .
Archiwum aktualności Urzędu Miejskiego w Szczuczynie rok 2013
Opublikowano: 2013-03-05

Niech pokolenia pamiętają

„NIECH POKOLENIA PAMIĘTAJĄ”

    1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

    Dzień ten od roku 2011 został ustanowiony świętem poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego i obchodzony jest jako „ NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.

    W Miejskim Domu Kultury w Szczuczynie w dniu 1 marca br. została otwarta wystawa ph.

„W imieniu Rzeczypospolitej” skazani na karę śmierci w województwie białostockim w latach 1944-1956.

    Uroczystość otworzył Burmistrz Szczuczyna Pan Artur Kuczyński. Przybyłych na uroczystość powitał w imieniu organizatorów wystawy Pan Janusz Marcinkiewicz - Dyrektor MDK w Szczuczynie. Pan Janusz Siemion Kierownik Biblioteki Publicznej w Szczuczynie przedstawił zarys powstania święta.

    Następnie referat poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” przygotowany przez białostocki Instytut Pamięci Narodowej wygłosiła Pani Aldona Ławska pracownik Urzędu Miejskiego w Szczuczynie. Mowa w nim była o walce „władzy ludowej” z żołnierzami podziemia niepodległościowego: o żołnierzach – Józefie Kuraś ps. ”Ogień”, Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”, Stanisławie Sojczyńskim ps. Warszyc”, Danucie Siedzikównie ps. Inka”, Władysławie Liniarskim ps.”Mścisław”, o metodach prowadzonych śledztw, mrocznych celach śmierci i czasie w nich upływającym, wykonywanych wyrokach kary śmierci przez powieszenie i rozstrzelanie, pochówkach w grobach dla ludzi nieznanych z pochodzenia i nieznanych miejscach oraz o nielicznych ułaskawieniach zamieniających karę śmierci na karę wieloletniego a nawet dożywotniego więzienia, poszukiwaniu ofiar przez rodziny, bliskich znajomych i upamiętnieniu ofiar represji.

   W części artystycznej poświęconej żołnierzom walk niepodległościowych wystąpiła młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Szczuczynie przygotowana przez Panią Marię Ostrowską i Aldonę Ławską z UM w Szczuczynie. Przeplatane muzyką oraz zdjęciami i filmem recytowane przez młodych wykonawców Piotra Sadowskiego, Karolinę Brzostowską i Joannę Chrzanowską wiersze Zbigniewa Kabata, Iwony Krzepkowskiej-Bułat, Stanisława Balińskiego mówiły o rozterce w trudnym boju, dążeniach do wolnej Polski, o krwi przelanej za młodzieńcze marzenia. „Ostatni list do Matki” to tytuł wiersza, a właściwie list syna który w ostatnich słowach kreślonych na pożegnanie pisze do swojej Matki jeden ze skazanych o tęsknocie do niej i do Polski przeczytała Pani Krystyna Rosłoniewska. Z rzewnością o swobodzie, o snach i o szczęściu śpiewały Monika Cudakiewicz, Maja Markiewicz, Aleksandra i Magdalena Milanowskie i Elżbieta Nagel w piosenkach: „Biały krzyż”, „Jaskółka uwięziona”, „Sen”, „Ja to mam szczęście”, „Ojczyzna” akcentując treść otwartej wystawy i spotkania poświęconego „Żołnierzom Wyklętym”.

„Przeszłość nie jest martwą historią. Jest żywym materiałem, z którego tworzy samego siebie i buduje przyszłość”

- To słowa wypowiedziane przez lektora sumujące postawę poległych w walce o wolność Ojczyzny.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Szabelski MDK Szczuczyn

powrót

drukuj

Liczba wyświetleń: 3040

Copyright © 2012 Urząd Miejski w Szczuczynie.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Realizacja InBloom - strony internetowe