2013 Ostatnia Wieczerza
W kościele katolickim droga krzyżowa jest nabożeństwem wielkopostnym o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa udającego się na śmierć i złożenia go do grobu.
Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnił ją zakon franciszkanów. Oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.
Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. Droga krzyżowa w kościołach katolickich przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. czym jest prawda, miłość, nadzieja i wiara.
Stacje drogi krzyżowej to:
I. Pan Jezus skazany na śmierć.
II. Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona.
III. Pierwszy upadek Pana Jezusa.
IV. Pan Jezus spotyka swą matkę.
V. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
VI. Święta Weronika ociera Twarz Pana Jezusa.
VII. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
VIII. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
IX. Trzeci upadek Pana Jezusa.
X. Pan Jezus z szat obnażony.
XI. Pan Jezus przybity do krzyża.
XII. Pan Jezus umiera na krzyżu.
XIII. Pan Jezus zostaje zdjęty z krzyża.
XIV. Pan Jezus złożony do grobu.
Obecnie często pojawia się także 15 stacja - Zmartwychwstanie, która nadaje sens całej ofierze Jezusa.
W Wielki Piątek 1991 roku papież Jan Paweł II zainicjował nową formę nabożeństwa, nazwanego biblijną drogą krzyżową. Celebrowana jest w tej formie w rzymskim Koloseum. Wersja ta została oparta wyłącznie o treści zawarte w Piśmie Świętym. W 2007 roku papież Benedykt XVI zatwierdził listę stacji do medytacji i publicznego odprawiania.
Stacje biblijnej drogi krzyżowej to:
I. Jezus w Ogrodzie Oliwnym.
II. Jezus zdradzony przez Judasza.
III. Jezus skazany przez Sanhedryn.
IV. Piotr wypiera się Jezusa.
V. Jezus sądzony przez Piłata.
VI. Jezus biczowany i koronowany cierniem.
VII. Jezus bierze krzyż na swe ramiona.
VIII. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
IX. Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie.
X. Jezus przybity do krzyża.
XI. Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi.
XII. Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa.
XIII. Jezus umiera na krzyżu.
XIV. Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu.
W dniu 24 marca w kościele pod wezwaniem imienia Najświętszej Marii Panny w Szczuczynie w ramach przygotowań do Triduum Paschalnego odbyła się inscenizacja Ostatniej Wieczerzy przygotowana przez Barbarę Paszkowską z MDK wystawiona przez młodzież i dorosłych. Inicjatorem i koordynatorem inscenizacji jest o 2 lat ksiądz dziekan proboszcz parafii szczuczyńskiej Robert Zieliński. W rolę Jezusa wcielił się po raz kolejny Paweł Zamojski. Następnie odbyła się droga krzyżowa, której rozważania czytały panie: Jadwiga Drobińska, Jadwiga Dylewska i Helena Grabowska. Uroczystość zakończono ucałowaniem relikwii świętych znajdujących się w szczuczyńskiej świątyni.
Tradycją lat ubiegłych była przygotowana droga krzyżowa ulicami Szczuczyna przedstawiana przez „aktorów” zgodnie z przyjęta tradycyjną formą, lecz warunki jakie „zafundowała” nam tegoroczna wiosna sprawiły, że owe przedsięwzięcie zostało skrócone tylko do odegrania Ostatniej Wieczerzy i drogi krzyżowej w kościele.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Szabelski MDK w Szczuczynie
Liczba wyświetleń: 2400